QUEST

Bilgi Teknolojileri alanındaki işlemleri daha hızlı, daha kolay ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirme misyonuyla yola çıkan Quest Software’in çözümlerinin Dünya genelinde 100.000’den fazla müşterisi bulunmakta. Ağınızda bulunan tüm cihazların kontrolünü sağlamak ve uygulama deneyimini en iyi hale getirmek amacıyla tasarlanan ürünleri sayesinde verilerinizi daha hızlı ve güvenli saklayabilir, altyapınızı çağın gerekliliği olan bulut teknolojilerine daha kolay adapte edebilirsiniz.

Fiziksel, sanal ve bulut ortamlarınızda bulunan verilerinizi koruyabilir ve felaket anında hızlı bir şekilde geri dönüşlerini sağlayabilirsiniz.

Quest’e Hoşgeldiniz. Yeniliğe katılmaya davetlisiniz.

VRANGER® PRO

Kolay, hızlı, ölçeklendirilebilir imaj bazlı yedekleme, replikasyon ve kurtarma

Sanal ortamları geleneksel yedekleme ve kopyalama yazılımlarıyla korumanın pek de öyle büyük bir marifet sayıldığı söylenemez. Ajan bağımlı çözümler hem yavaş ve pahalıdırlar, hem de yönetilmeleri zordur. Bu türden çözümler, sanal ana makine CPU ve I/O kaynaklarının deyim yerindeyse “tükenmesine” ve çoğu zaman büyük miktarda yedekleme depolama alanının boşa harcanmasına sebep olurlar.

vRanger® Pro sizlere çok daha iyi bir alternatif sunmaktadır. Sanal ortamlara sorunsuz bir şekilde konuşlandırılabilen bu kolay, hızlı ve ölçeklendirilebilir veri koruma çözümü, yedekleme, replikasyon ve kurtarma yönetim süreçlerinin tek bir konsol üzerinden yürütülmesine olanak tanımaktadır.

vRanger Pro hem VMware® hem de Microsoft® Hyper-V® sanallaştırma platformlarında kullanılmak üzere tasarlanmış olup, Microsoft Windows üzerinde de fiziksel yedeklemeyi desteklemektedir.

vRanger Pro, kurum çapında tekilleştirme de ayrıca desteklemekte olup, Dell DR cihazları, EMC Data Domain ve NetVault SmartDisk ile diskten-diske yedekleme yapma olanağı sunarak yedekleme depolama maliyetlerini düşürmekte, terminal taraflı tekilleştirme sayesinde ise depolama zamanında iyileştirme sağlamaktadır.

vRanger Pro, distributed processing yoluyla kaynakları mümkün olan en yüksek düzeye çıkartırken sanal ortamınızla ölçeklendirilebilmekte, bir yandan da merkezi komut ve kontrol sayesinde yönetim sürecini kolaylaştırırmaktadır.

“vRanger sayesinde oldukça stresli geçebilecek ve dur durak bilmeden çalışmamızı gerektirebilecek 20-25 saatlik bir iş yükünden kurtulduk. Bu sayede yaşamsal öneme sahip sunucuların yedeklemelerini ertesi gün yerine o gün öğle saatlerinde almayı başarıp müşterilerimize ulaştırabildik. Bizzat kendim, dört saatten kısa bir süre zarfında iki etki alanını geri yükledikten sonra, biri Exchange Server, biri dosya sunucusu, birkaç tane daha kritik üretim sunucusu olmak üzere, tam beş sunucuyu yine dört saat gibi kısa bir sürede geri yüklemeyi başardım.”
Randy Dover,
Cornerstone Community Bank
Başkan Yardımcısı ve IT Yöneticisi

Sunulan İmkanlar:
• vSphere 5 performans ve ölçeklenebilirlik güçlendirmesinden yararlanır
• Microsoft Hyper-V 2012/2012 R2’yi destekler
• Sanal makine görüntülerinde yüksek hızlı, kaynak etkin yedekleme, replikasyon ve kurtarma yapılmasına olanak tanır
• Dell DR tekilleştirme cihazı, EMC Data Domain ve NetVault SmartDisk ile eşleştiğinde azami düzeyde depolama tasarrufu sağlar
• Windows fiziksel sunucularının, dosyalarının, klasörlerinin yedekleme ve onarımını destekler
• Tekilleştirme ve replikasyonun en uygun hale getirilebilmesi için EMC Data Domain Boost’unu destekler
• Tekilleştirme ve replikasyonun en uygun hale getirilebilmesi için Dell DR RDA’yı destekler
• Düşük etkili ölçeklenebilirlik sağlanmasını teminen düşük-kaynak tüketimine sahip bir Sanal Cihaz (Virtual Appliance (VA)) olarak işlev gerçekleştirir
• HotAdd desteği sayesinde VM yedekleme ve kurtarma performansını artırır
• Hypervisor ana sistemleri, ağlar ve depolama da dahil olmak üzere sanal ortamlarda bulunan yaşamsal öneme haiz kaynakların optimize eder
• Hızlı dosya arama ve dosya seviyesinde kopyalama gerçekleştirilebilmesini teminen bir katalog barındırır
• Büyük boyutta VM dağıtımlarında (deployment’larında) koruma sağlar
• Ajansız ve bakım gerektirmeyen dağıtım imkanı sunar
• Kendini kanıtlamış bir güvenirlilik sunar
• Rakipsiz bir performans ve ölçeklenebilirlik sağlar
• Dünya standartlarında birinci sınıf bir hizmet ve destekle birlikte sunulur

Ozellikler ve Sunulan İmkanlar
vRanger Pro, ayrıca çarpıcı bir hız ve asgari düzeyde yedekleme depolaması ile fiziksel ortamların yedeklemesini alarak kopyalar ve Windows sunucularını ve hatta bireysel dosyalarla klasörleri onarabilir. vRanger sayesinde tek bir basit arayüzden yönetmek suretiyle hem sanal hem de fiziksel ortamlarınıza yönelik kapsamlı koruma sağlamanız mümkün olmaktadır.
• vSphere 5 onaylı — 59 VMDK iletimi yapan (streaming) vSphere 5’den, VM başına 1 TB bellek limitlerinden ve diğer performans ve ölçeklenebilirlik iyileştirmelerinden faydalanır.
• VMware ESX ve ESXi desteği — VMware sanal altyapılarına yönelik olarak geniş bir yelpazeye yaygın, yedekleme, kurtarma ve yıkım onarım (DR) olanağı sağlar.
• Microsoft Hyper-V 2012/2012 R2 — En son Hyper-V sürümlerini destekler
• Sanal Cihaz (Virtual Appliance (VA) mimarisi) — Opsiyonel olarak sunulan VA mimarisi sayesinde dağıtılmış işlemler yoluyla düşük etkili ölçeklenebilirlik sağlar, clusters’ları destekler ve sihirbaz kanalıyla konuşlandırılır.
• Disken-diske yedekleme ve tekilleştirme — NetVault SmartDisk (vRanger Edition ilavesi ile birlikte), yedekleme depolama ayak izlerini yüzde 90’a kadar azaltan kurum çapında bir tekilleştirme gerçekleştirilebilmesi imkanı sunar.
• EMC Data Domain Boost desteği — DD Boost API vasıtasıyla EMC Data Domain cihazlarıyla dağıtılmış tekilleştirmeyi destekler.
• Dell DR RDA desteği — RDA API vasıtasıyla Dell DR ile terminal taraflı tekilleştirmeyi destekler.
• VMware HotAdd desteği — Bir VM içine kurulmuş olan vRanger ile, ağsız (LAN’sız) yedekleme gerçekleştirir. HotAdd ayrıca ESXi’nin ağ yedeklemelerini de hızlandırır.
• Patentli Active Block Mapping (ABM) — Yedekleme, replikasyon ve onarım hızlandırılmasını teminen, koruma altındaki Windows misafir görüntülerinden (guest image) alınan pasif (inactive) ve white space block hibernation dosyalarını ortadan kaldırır.
• Change block tracking (CBT) — Yedekleme ve kopyalama işlerinin hızlandırılmasını teminen vSphere hypervisor sistemleri üzerindeki misafir görüntülerine (guest images) changed blocks taramaları için harcanan zamanı ortadan kaldırır.
• Windows ve Linux’a yönelik hızlı dosya seviyesi onarımı (file-level recovery (FLR)) — Tek adımlık bir süreç vasıtasıyla havuzdan alınan bir yedekleme görüntüsünden tek bir dosyayı hızla restore etmenize olanak verir.
• Patent başvurusu yapılmış özgün ve eksiksiz katalog içeriği — Yedekleme havuzundan gelen her bir görüntünün özgün ve eksiksiz katalog içeriğini sağlamak suretiyle kullanılabilir onarım pozisyonlarının anında tespit edilmesine olanak tanır. Eşleme tarama (Wildcard scanning) özelliği sayesinde restore edilecek yedekleme havuzu dosyalarının yeri hızla tespit edilebilmektedir.
• Tek-adımlı katalog onarımı — VM’lerin, savepoint’lerin ve özgün kataloglar barındıran ana makinelerin restore edilme hızının artırılmasını teminen, doğrudan yönetim konsolu üzerinden gelişmiş arama (wildcard dahil olmak üzere) ve sağklikle onarım (right-click recovery) seçimi olanağı sunmaktadır.
• Gelişmiş şifreleme standardı (AES)- 256 — VMware ana makineleri üzerinde bulunan koruma altındaki görüntülerin güvenliğini, görüntüler okundukça öbeköbek sağlamak suretiyle görüntülerin ağ üzerinde ve yedekleme havuzunda da güven altında olmalarını temin eder.
• Tam, artımlı ve diferansiyel yedekleme — Koruma altına alınmış görüntülere yönelik olarak eksiksiz bir yedekleme döngüsü sağlamak suretiyle hız ve kaynak etkinliği en üst noktaya taşınır.
• Tam, artımlı ve hibrid replikasyon — VMware VM’lerinin LAN’lar ve WAN’ler üzerinde etkin bir şekilde replicate edilmesini sağlamak için gerekli olan seçeneklerin tamamını sunar.
• Replikasyon — Esnek ve güvenilir bir yıkım onarım sürecinin gerçekleştirilmesini teminen hem kurum içine hem kurum dışına (on-andoff-site) yönelik seçenekler sunar.
• Windows Sunucu desteği — Windows fiziksel sunucuları, dosyaları ve klasörlerinin ölçeklendirilebilir yedeklemesi ve onarımını gerçekleştirir.
• Sentetik onarım — En hızlı ve en etkin sonuçların sağlanmasını teminen, havuzdaki çoklu ve eksiksiz, artımlı ve ayrımlı diferansiyel yedekleme görüntülerinden gelen her bir gerekli öbeği, tek seferde okuyan tekli bir geçiş (single pass) özelliği sunmaktadır.
• vSphere 5 vMotion desteği — VM’ler bir ana makineden diğerine taşındıkça (yedekleme görevi çalıştırıldığı sırada dahi) VM’lerin, vRanger tarafından otomatik olarak koruma altına almasını sağlar. Farklı veri depolarına taşınmaları sırasında vRanger‘ın VM depolama disklerini izlediğini garanti almanın yanısıra, görev ifası sırasında vRanger’ın disklere erişmesi halinde VM depolama disklerini/e kilitlediğini/erişimi engellediğini de (locks VM storage disks) güvence altına alır.
• Patent başvurusu yapılmış Ajansız görev ifası — VMware ESX ana makineleri üzerinde işletim zamanında binary kod enjeksiyonu kullanarak lisans takip ve bakıma ilişkin sürüm yükseltme külfetlerini ortadan kaldırır.

İLAVE BİLGİLER

İşletim Gereksinimleri
İşletim sistemi hizmet paketi seviyesi bit seviyesi: Microsoft Windows 2003 Server SP2 (x86 or x64); Microsoft Windows 2003 R2 SP2 (x86 veya x64); Windows Server 2008 SP2 (x86 veya x64); Windows 2008 R2 SP1 (x64); Windows Server 2012 (x64), Windows Server 2012 R2 (x64)
Veritabanı Havuzu
SQL Server 2005, 2008, 2008 R2 (Express embedded option),
2012, 2014
Donanım Gereksinimleri 4 CPU cores (tavsiye edilen); 4 GB RAM
Add-on ve upgrade opsiyonları
NetVault SmartDisk-vRanger Edition Addon’u Yedekleme depolama maliyetinin yüzde 90’a kadar düşüş sağlanabilmesini teminen diskten-diske yedekleme ve tekilleştirme olanağı sunar Recovery Manager for Exchange- Microsoft Exchange’e yönelik olarak Nesne seviyesinde onarım (object-level recovery) (OLR) dahildir.
Lisanslama VMware ESX ve Hyper-V ana makineleri üzerinde bulunan her bir fiziksel CPU soketi 1 CPU lisansı gerektirir

Destek Yedekleme, replikasyon ve onarıma yönelik VMware ESX and ESX(i) sistemleri
Yedekleme ve onarıma yönelik Microsoft Hyper-V sistemleri
VMware ve Hyper-V tarafından desteklenen herhangi bir misafir VM
CIFS, SFTP, NFS ve FTP kullanan depolama desteği
Yedekleme ve onarım da dahil olmak üzere LAN-sız (LAN-free) ve SAN-ekli (SAN-attached) depolama desteği
Windows ve Linux misafirlerinde FLR
vCenter Server, vStorage, HotAdd, Microsoft Hyper-V, Microsoft Windows, EMC Data Domain Boost, ve PowerShell dahil olmak üzere API desteği


vRanger Pro, bir yandan dağıtılmış işlem yapabilme becerisiyle kaynakları mümkün olan en yüksek düzeye çıkartırken (sanal ortamınızla ölçeklendirilebilir) bir yandan da merkezi komut ve kontrol sayesinde yönetim sürecini kolaylaştırır.

• Gelişmiş savepoint yönetimi — Kusursuz görüntü, dosya ve nesne kopyalamaları alabilmeniz için yedekleme ve yineleme görüntülerinin aynı anda alınan çoklu kopyalarını yönetme ve kullanmanıza olanak tanır.
• Dinamik kaynak yönetimi — Yaşamsal öneme sahip kaynakların gerçek- zamanlı (real-time) kullanımını en üst düzeye taşırken, verimliliği ve görevlerin kaynak kapasitesi aşılmaksızın hızla tamamlanmasını garanti altına alır.
• Job multi-streaming — Çoklu yedekleme, geri yükleme ve replikasyon görevlerini aynı anda çalıştırmanıza imkan tanıyarak performans zamanlarında belirgin bir iyileştirme sağlamanıza imkan verir.
• Direct-to-target (D2T) mimarisi — Görev ifasının dağıtımı (distribution of job execution) ile verilerin taşınması süreçlerini optimal bir verimlilikte gerçekleştirmek suretiyle verilerin korunmasını iyileştirir ve kesintisiz ölçeklenebilirlik sağlar.
• Inline veri doğrulama — Toplanan verilerin bütünlüğünü kaynak üzerinde okundukça öbek öbek (block-by-block) test eder, görüntü onarımının yedekleme havuzu (backup repository) ve yineleme görüntüsü kullanılabilirliğinden alınarak yapılmasını güvence altına alır.
• Uzaktan yönetim — Veri koruma görevlerini ortam içerisinde yer alan tüm sistemler ve sitelere yönelik LAN ve WAN bağlantıları üzerinden merkezi bir konsol vasıtasıyla yönetmenize olanak tanır.
• PowerShell erişimi — Koruma görevlerine ilişkin komut kodları (scripts) otomatik hale getirerek yönetsel birtakım külfetlerle insan unsurunun yol açabileceği hataları azaltır.

Yedekleme ve kurtarma süreçlerini basitleştirmek suretiyle kullanıcılarınızın uygulama tecrübelerini optimize edebilirsiniz. İster fiziksel, ister sanal isterse bulut ortamında olsun, sistem ve uygulamalar söz konusu olduğunda birtakım rekabetçi SLA’ları (Hizmet Seviyesi Anlaşmalarını) yerine getirmeniz gerekir. Faaliyetleriniz açısından hayati önem taşıyan sistemler çöktüğünde, çeşitli çözümleri kabaca biraraya getirmeye de karmaşık seçeneklerin içinden seçim yapmaya da vaktiniz olmaz. Böyle zamanlarda ihtiyaç duyduğunuz çözüm; tekli, basit ve esnek olduğu kadar herşeyi koruma altına almalı, kullanıcılarınız açısından her noktada sıfır etki (zero impact) yaratma imkanı sağlamalı ve dahası söz konusu süreçte işleri sizin açınızdan kolaylaştırmalıdır.
Dell Data Protection (Veri Koruma) | Rapid Recovery (Hızlı Kurtarma) çözümü tüm sistemleri, uygulamaları ve verileri- kısacası ister fiziksel, ister sanal isterse bulut ortamında olsun- nerede ne varsa koruma altına almanıza imkan tanır. Dell tarafından sunulan bu çözümü- hiçbir unsuru yeniden yüklemeye gerek kalmaksızın- hızlı ve kolay bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Yeni nesil bir AppAssure yazılımı olan Rapid Recovery çözümü, sizlere tüm özellikleri içinde barındıran bir yazılım şeklinde (as a software) veya ölçeklendirilebilir uygulama biçim katsayısı (in scalable application form factor) olarak konuşlandırabilme seçeneği tanıyan güvenilir ve yönetici dostu bir çözüm olarak sunulmaktadır.Yeni gösterge tablosu veri korumalarınıza ilişkin detaylı bilgi verir. Eylem öğelerine tıklama linkleriyle erişim imkanı sağlamanın yanısıra isteğe uyarlanabilir sürükle bırak olanağı tanır.Sağladığı Faydalar:
• İster fiziksel, ister sanal isterse bulut ortamında olsun-tüm sistemleri, uygulamaları ve verileri- kısacası nerede ne varsa koruma altına alır
• Yeniden yüklemeye gerek  kalmaksızın çalıştırılabildiği gibi kullanıcılarınız açısından da sıfır etki (zero impact) yaratır
• 15 dakikadan az bir sürede gerçekleşen kurtarma işlemiyle hızlı ve kolay bir çözüm getirir
• Giderek büyüyen sanal ortamları otomatik olarak koruma altına alırRapid Recovery (Hızlı Kurtarma) çözümü sayesinde:
• Sistemlerinizin ve uygulamalarınızın tamamını-hatta sistem ve uygulamalarınızın içinde yer alan ve terabyte’larla ifade edilen verilerinizi kurtarabilirsiniz-üstelik bunu 15 dakikadan kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz
• Kurtarma işlemi sırasında kullanıcılarınıza diledikleri her türlü veriyi anında sunabilir ve bu sayede kullanıcılar açısından sıfır etki yaratıldığından emin olabilirsiniz. Kullanıcılarınız sanki hiçbir hizmet kesintisi olmamamış gibi işlerine devam edebilirler
• İster fiziksel, ister sanal isterse bulut ortamında olsun, sistem, uygulama ve verilerin, nerede olursa olsun el altında kullanmaya hazır olduğundan emin olabilirsiniz
• Giderek büyüyen sanal ortamları otomatik olarak koruma altına alabilirsiniz
• Herkese açık bulutların belli başlılarının hemen hepsine hiç uğraşmadan kolaylıkla bağlanabilirsiniz
• Aracı-tabanlı (agent-based) ve aracısız (agentless) yedekleme unsurlarının her ikisini de tek bir çözüm içerisinde kullanmak suretiyle veri korumasını ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilirsiniz
• Tüm özellikleri bünyesinde barındıran tek bir çözüm sayesinde çok daha düşük maliyetlerden yararlanabilir
• Veri koruma sürecinizi, basitleştirilmiş süreçler ve kapsamlı ancak kolay kullanıma haiz tek bir yönetim arayüzü üzerinden sadece birkaç tıkla yönetip yapılandırabilirsinizÖzellikler
• Bulut Arşivi – Statik verilerinizi (static data) Microsoft Azure, Amazon S3, Rackspace, veya herhangi bir OpenStack servis sağlayıcısına arşivleyin. Basit bare metal restore (kurtarma) ve dosya-seviyesinde kurtarma için arşivleri doğrudan montajlamak suretiyle kurtarma seçeneklerinizi genişletin.
• Uygulamalara Yönelik Hızlı Anlık Görüntü (Rapid Snap for Applications) – Devamlı-artımlı anlık görüntüler almak suretiyle bir uygulamanın tamamını veya uygulamanın güncel durumunu yakalamanın yanısıra en fazla 5 dakikada bir eksiksiz bir uygulama ve sistem kurtarma işlemi gerçekleştirerek neredeyse sıfıra yakın RTO seviyelerine ve rekabetçi RPO seviyelerine ulaşır.
• Sanala yönelik Hızlı Anlık Görüntü (Rapid Snap for Virtual) – Sanal Makine Donanımında (VMware) bulunan Sanal Makineleri (VM’leri), uygulama ve kullanıcıları aksamaya uğratmaksızın korumak suretiyle, gitgide büyüyen sanal
ortamınıza yönelik olarak basit ve ölçeklendirilebilir bir koruma sağlayın.
• Canlı Kurtarma (Live Recovery) – Dakikalarla ifade edilebilen bir RTO ile işlemleri neredeyse anında kurtarın.
• Doğrulanmış Kurtarma (Verified Recovery) – Yedeklemesini aldığınız dosya sistemlerinin, Microsoft Exchange ve SQL Sunucu örneklerinin (instances) kurtarılmasını garanti altına almak amacıyla otomatikleştirilmiş kurtarma testleriyle, yedeklemelere yönelik doğrulamaları gerçekleştirin.
• Genel Kurtarma (Universal Recovery) – Tek bir dosyadan, mesajdan veya veri nesnesinden tutun da fiziksel veya sanal bir makinenin tamamını hatta farklı donanımları kapsayacak şekilde her seviyede kurtarma gerçekleştirin.
• Sanal Bekleme Konumu (Virtual Standby) – Ana makinede bir sorun yaşanması durumunda etkinleştirilebilecek sanal makineye aralıksız olarak güncellemeler gönderme imkanı.
• Değiştirilmiş engel-izleme (Changedblock tracking) – Değişiklikleri engelleme seviyesinde takip ederek sadece değişikliğe uğrayan verileri yedeklemek suretiyle en iyi performansı yakalayın.
• FIPS (Federal Information Processing Standard) (Federal Bilgi İşleme Standardı) sertifikası – Dell Data Protection (Veri Koruma) | Rapid Recovery (Hızlı Kurtarma) Crypto Modulü sertifikası 140-2 Seviye 1 düzeyindedir.
• Herşey Dahil (all-inclusive) yazılım – Maliyetlerinizi düşürün. Kopyalayarak çoğaltma, Sanal Bekleme Modu (Virtual Standby) ve tüm diğer gelişmiş özellikler için ekstra bir maliyet üstlenmeniz gerekmez.Ana ve Merkezi Yönetim Konsolu Gereksinimleriİşletim Sistemi
Rapid Recovery Ana ve Merkezi Yönetim Konsolu aşağıda belirtilen 64-bit Windows işletim sistemlerinden (OS) birisine ihtiyaç duymaktadır.
Söz konusu konsollar 32-bit Windows sistemlerinde veya herhangi bir Linux sürümünde çalışmamaktadır.
Microsoft Windows 7 SP1, 8, 8.1*, 10 Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1, 2012, 2012 R2* (Core sürümleri hariç)Not: Windows işletim sistemleri, Rapid Recovery Core hizmetinin çalıştırılabilmesi için, .NET
Framework 4.5.2’nin kurulu olmasını gerektirir. Buna ilaveten, * ile işaretli olan herhangi bir işletim sistemi (OS) ASP .NET 4.5x özelliği gerektirir
Bellek 8GB RAM veya daha fazlası
İşlemci Quad-core veya üstü
Depolama Direct attached storage, storage area network veya network attached storage
Asgari 1 GB ethernet (GbE)Aracı Yazılım (Agent Software) Gereksinimleriİşletim SistemiRapid Recovery (Hızlı Kurtarma) Agent (Aracı) yazılımı, aralarında aşağıdakilerin yer aldığı 32-bit ve 64-bit Windows ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir;
Microsoft Windows Vista SP2
Microsoft Windows 7 SP1
Microsoft Windows 8, 8.1*
Microsoft Windows 10
Microsoft Windows Server 2008 SP2, 2008 R2 SP1) (Windows Server 2008 Core haricinde tüm sürümler
Microsoft Windows Server 2012, 2012 R2*
Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 7.0, 7.1
CentOS Linux 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 7.0, 7.1
Oracle Linux 6.3, 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 7.0, 7.1
Ubuntu Linux 12.04 LTS, 12.10, 13.04, 13.10, 14.04, 14.10, LTS, 15.04, 15.10
SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 11 (SP2 ve üstü), 12Not: Windows işletim sistemleri, Rapid Recovery Agent hizmetinin çalıştırılabilmesi için, Microsoft .NET framework version 4.5.2 ‘ye ihtiyaç duymaktadır. Yukarıda * işaretiyle belirtilen işletim sistemleri gerekli durumlarda otomatik olarak kurulabilen ASP .NET 4.5.x özelliğini ayrıca gerektirmektedir.Not: VMware ESXi ortamları Dell tarafından desteklenmeyen birtakım işletim sistemleriyle uyumludur. Sözkonusu VM’leri koruma amaçlı olarak ekleme imkanınız bulunmakla birlikte Dell’in sadece bu listede yer alan işletim sistemlerini desteklediğini hatırlatmak isteriz. Makinelerinizi diğer işletim sistemleriyle korumanızın riski tamamen size aittir.Hypervisor Desteği
(Dışarı Aktarım ve Sanal Bekleme Konumu)
VMware: Workstation 7.0, 8.0,9.0, 10, 11, vSphere/ESX(i) 4.0, 4.1, 5.0, 5.1, 5.5, 6.0
Microsoft Hyper-V: Microsoft Windows 8, 8.1, 10, ve Microsoft Server 2008 SP2, 2008 R2 SP1, 2012, 2012 R2
Oracle VirtualBox 4.2.18 veya üstü Listenin tamamı için lütfen sürüm notlarına (release notes) bakınız.

NETVAULT BACKUP

Farklı BT ortamlarına yönelik kapsamlı koruma

İşletmenizin başarısı, vazgeçilmez öneme sahip verilerinizi, hemen her gün hiç aksatmadan korumak, erişmek ve yerinde kullanabilmekten geçer. Beklenmedik bir veri kaybı sonrasında tüm bu yaşamsal verileri hızla onarmak da elbette ki göz ardı edilemez. Ancak pek çok kurum, veri koruma amaçlı yazılımları kullanırken kimi zaman kolaylık uğruna işlevsellikten, kimi zaman da çok yönlülük uğruna ölçeklenebilirlikten vazgeçmek durumunda kalmaktadır.

NetVault® Yedekleme ile, işletmeler hangi büyüklükte olurlarsa olsunlar, kolaylıkla kullanılabilen,verilerdeki artışı karşıyabilecek şekilde kolaylıkla ölçeklendirilebilen, oldukça gelişmiş ve birden fazla işletim sistemini destekleyebilen bir yazılıma sahip veri koruma çözümlerinden faydalanabilmektedirler. Evet yanlış duymadınız, “ezber bozan” bir çözüm var artık elinizin altında.

Petabyte’larla ifade edilen büyüklükte veri tutan oldukça fazla sayıda sunucuyu korumanıza imkan veren yazılım, tüm bunları -tek bir web tabanlı- konsol üzerinden gerçekleştirmenizi sağlar. Birden fazla işletim sistemini, uygulamayı, veritabanını, işlemci mimarisini destekler. NetVault Yedekleme’nin “cross-platform” şekilde çalışabilme özelliği, yazılımı, daima değişen ve -büyüyen- BT altyapınızın çerçevesine göre uygun hale getirmenize olanak tanır.

Özellikler
Uygulama Güvenliği—Oracle, SQL Server®, Exchange Server, SharePoint®, MySQL™, DB2®, PostgreSQL, Domino®, Informix, SAP®, Sybase® ve Teradata® dahil olmak üzere, işletmeniz açısından yaşamsal öneme sahip tüm uygulamaların kullanılabilirliğini güvence altına alır. “Dinamik” yedekleme ve kurtarma görevleri esnasında hiçbir şekilde komut dosyası (scripting) çalıştırmanıza gerek kalmaz.

NAS Güvenliği—Dell, EMC, Hitachi, IBM, NetApp ve Sun tarafından sunulanlar da dahil olmak üzere NAS cihazları üzerinde tutulan verilere yönelik olarak gelişmiş veri koruma özelliğinden yararlanabilirsiniz. LAN üzerindeki trafiği azaltabilir, Network Veri Yönetimi Protokolü (Network Data Management Protocol, NDMP) üzerinden yedekleme alarak verimliliği azami seviyeye taşıyabilirsiniz. NetVault Yedekleme çok sayıda farklı depolama topolojisi ve yapılandırmasını desteklemektedir.

Kurum çapında kontrol—NetVault’un web tabanlı kullanıcı arayüzünü kullanarak yedekleme ve kurtarma operasyonlarınızı yapılandırabilir, yönetebilir ve izleyebilirsiniz. Kullanışlı ve pratik sihirbazlar, yedekleme görevlerinin yaratılması, politikaların atanması, depolama aygıtlarının yapılandırılması ve raporların oluşturulması gibi ortak görevlerin ifası sırasında sizlere yol gösterir.


NetVault WebUI, NetVault Yedekleme Sunucusu’nun herhangi bir tarayıcı üzerinden uzaktan yönetilmesine imkan verir.

NetVault Yedekleme, veri ve uygulamalarınızı hem fiziksel hem de sanal ortamlarda tek bir sezgisel konsol üzerinden koruma altına almanıza imkan tanır.

Sağlanan İmkanlar
· Acil taleplerinize cevap veren ve talep yerine getirme sürecini hızlandıran, kolay ve sıra dışı dağıtım imkânları sunar
· Türdeş olmayan (heterogeneous) sunucu desteği sayesinde, özellikle koşulların değiştiği durumlarda esneklik sağlar
· Kapsamlı uygulama desteği
· Kaynak taraflı tekilleştirme (source-side deduplication) ve WAN ile optimize edilmiş kopyalama (WAN-optimized replication) işlemlerinde Dell DR Serisi cihazlarla hatasız bütünleşme
· İstediğiniz zaman ve noktada güçlü ve esnek şifreleme
· Arızalı bir sunucunun restore edilmesinde harcanan zamanın belirgin şekilde azaltılmasına yönelik “bare-metal”kurtarma
· Dağıtılmış (distributed) yedekleme hedefleri ve iş yüklerine imkân tanıyan kapsamlı depolama eklenti seçenekleri
· Yedekleme veri transferlerini en iyi şekilde kullanma ve arıza noktalarını (points of failure) azaltmaya yönelik dinamik aygıt paylaşımı


Güçlü güvenlik – CAST-128, AES-256 veya CAST-256 algoritma desteğine yönelik şifreleme uyumlu ek (plug-in) kullanarak yedekleme pencerelerini veya tekilleştirme verimini feda etmeksizin mevzuat gereksinimlerini yerine getirebilirsiniz. Görev seviyesinde gerçekleşen esnek şifreleme sayesinde şifrelenecek veriyi kolaylıkla seçmeniz de mümkündür.

Disk ve kasete yedekleme – Aralarında disk tabanlı aygıtlar, teyp kütüphaneleri ve üçüncü taraf tekilleştirme cihazlarının da bulunduğu, çok geniş bir yelpazeye yayılan depolama hedeflerine yapılan disk ve teyp tabanlı yedeklemeyi (diskand-tape based backup) desteklemektedir. Ayrıca yıkım onarımı amaçlı olarak, bir depolama hedefinden bir başka depolama hedefine veri taşımanız da mümkündür.

Esnek depolama eklentisi – Kaynak sunucuya doğrudan bir hedef depolama aygıtı eklentisi yapmak suretiyle, ağ üzerinden veri transferi yapmaktan kurtulabilirsiniz. LAN-free (LAN’sız) yedeklemeler sayesinde, işgücünü yedekleme etki alanı (back-up domain) boyunca kolaylıkla dağıtmanız mümkün olmaktadır.

Kolay, dolambaçsız lisanslama modeli – Kapasite veya bileşen bazında (licensing by capacity or by component) lisanslanabilen NetVault Yedekleme sayesinde, şaşırtıcı bir esneklik yakalayabilirsiiz. Bileşen bazlı lisanslamayla ihtiyaç duyduğunuz modülleri ayırıp seçebilirsiniz. NetVault’u kapasite bazlı lisanslayarak da sınırsız sayıda kullanıcı veya uygulama konuşlandırabilirsiniz. Dell, NetVault Yedekleme için iki adet kapasite bazlı lisanslama sürümü sunmaktadır: Bir tanesi büyümekte olan kurumlar için kayda değer bir fırsat iken diğeri ise daha büyük kurumlara yönelik kapsamlı bir korumadır.

Veri tekilleştirme – NetVault, Dell DR serisi tekilleştirme cihazlarıyla hatasız bütünleşme sağladığından, cihazın güçlü tekilleştirme, sıkıştırma ve kopyalama (replication) yeteneklerinden eksiksiz olarak faydalanabilirsiniz. Şebeke trafiğini azaltmak ve yıkım onarım esnasında yedekleme veri kopyalarınızı kuruluş dışına etkin bir şekilde göndermek için, yedekleme pencerelerini küçültebilir, onarım süresini iyileştirebilir ve kaynak bazlı tekillleştirmeden faydalanabilirsiniz.

Sanallaştırma Desteği – Gelişmiş veri korumasını, VMware® ve Hyper-V® ortamlarında da devam ettirebilirsiniz. NetVault Yedekleme’nin sanal ortamlara yönelik olarak istikrarlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirdiği işaretle-ve-tıkla tarzındaki yedekleme ve kurtarma (point-and-click backup and recovery) işlemleri için uzman olmanıza gerek yoktur.

Dell Software: Eksiksiz ve bağlantılı çözümler sunar Dell Yazılım, ölçeklenebilir olmasına rağmen basit kullanıma sahip çözümleriyle, büyüklüğü ne olursa olsun tüm kurumlara Dell’in “daha fazlasına gücüm var” tecrübesini yaşatmakla kalmaz, kurumların üretkenliğini, hızlı çözüm oluşturma yeteneğini ve etkinliğini artırır. Söz konusu yazılım, Dell donanımı ve hizmetleriyle birleştirildiğinde müşterilere BT’yi basitleştirme, riski ortadan kaldırma ve iş hedeflerine çok daha hızla ulaşma imkanı tanır.

Sistem gereksinimleri ve desteği

Terminal tarafında: Windows®, birçok Linux® platformu, Mac OS X, HP-UX Itanium, AIX, Solaris (SPARC & x86/x86-64)
Uygulama Desteği: Oracle, SQL Server®, Exchange Server, SharePoint®, DB2®, Informix®, Domino®, MySQL™, PostgreSQL, Sybase®, Teradata® , SAP
Sanalaştırma platformları: VMware® ve Hyper-V®